O gminie
Władze gminy
Schemat organizacyjny
BIP
Komunikaty
Srodki Unijne
Program Ograniczania Niskiej Emisji
Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie - Faza II
Przetargi
GOPS
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Kontakt
 
Informacje ogólne
Położenie gminy
Wody mineralne z Soli
Tradycje regionalne
Turystyka
Historia
Zabytki
Fotografie
 
Wydarzenia
Baza noclegowa
SMM w gminie Rajcza
Amatorska Liga Siatkówki - 40 Plus
Kalendarz imprez
Ważne telefony
Rozkład jazdy PPKS
Rozkład jazdy PKP
Prognoza pogody
Forum


WyszukiwarkaMapa
Kliknij aby zobaczyć mapę

 


 Rajcza / Zabytki


Jacek Kurowski

PAŁAC LUBOMIRSKICH W RAJCZY

W roku 1833 właścicielem Rajczy zostaje Anastazy Siemioński. Założyciel zakładów żelaznych tzw" hamry". Za jego czasów powstaje pałac.

W roku 1833 właścicielem Rajczy zostaje Anastazy Siemioński. Założyciel zakładów żelaznych tzw" hamry". Za jego czasów powstaje pałac. Około roku 1843 następuje dalsza rozbudowa pałacu i przyległego do niego parku.
Kolejnym właścicielem Rajczy i pałacu w latach 1854-1893 jest Teodor Primavesich. Jego rodzina pochodziła z Włoch i posiadała liczne zakłady przemysłowe. Za jego czasów pałac przyjął konkretny, zwarty kształt. Piękny zadbany park z licznymi rzeźbami, stawem i unikatowym drzewostanem. Za czasów Siemiońskich pałac był budowlą jednokondygnacyjną z poddaszem. Jest to budynek o ciekawej neogotyckiej bryle.
W latach 1894 - 1914 właścicielem pałacu jest Włądysław Lubomirski. Za jego czasów pałac przechodzi ostatnią już przebudowę. Projektodawcą pałacu w ówczesnych czasach był prawdopodobnie jeden ze znanych krakowskich projektantów. Zaprojektował on i przebudował pałac o zachowanej do dziś bryle w stylu neorenesansowym.
Posiadana przez księcia Lubomirskiego osobowość i umiejętności sprawiły że, pałac tętnił życiem a Rajcza była znana w świecie. Przebywał tu między innymi Karol Szymanowski, światowej sławy polski kompozytor. Sam zaś książę Lubomirski napisał operetkę "Die liebe Unschlud" wystawioną w Wiedniu 1912 r. oraz znany utwór "Aldante", wykonany w Warszawie w 1919 r.
W roku 1914 książę Władysław Lubomirski sprzedaje Rajczę arcyksięciu Stefanowi Habsburgowi, będącemu również właścicielem zamku w Żywcu. W pałacu w Rajczy odbywały się podobnie jak na zamku w Żywcu liczne koncerty z udziałem największych muzyków polskich tego okresu: Paderewski, Szymanowski, Różycki, Szeluto, Rubinstein itp.

W roku 1916 arcyksiąże przekazuje pałac na cele sanatoryjno - szpitalne dla kombatantów I Wojny Światowej. 1918 rok obiekt wraz z parkiem zostaje przekazany na szpital wojskowy Czerwonego Krzyża. Obiekt od czasów II Wojny Światowej pełni różne funkcje: szpital, sanatorium przeciwgruźliczne, leczące głównie żołnierzy i kombatantów wojennych. Podczas II Wojny Światowej mieścił się tutaj szpital Wermachtu. W roku 1945 do pałacu wkraczają Rosjanie dewastując jego zabytkowe wnętrze. W latach 1966-1967 dobudowano nową część obiektu. Obecnie znajduje się w niej kaplica oraz świetlica. W 1991 roku obiekt przekształacono w Państwowy Zakład Opiekuńczo - Leczniczy a obecnie mieści się tutaj od 1999 r. Samodzielny Publiczny Zakład Opiekuńczo Leczniczy dla przewlekle chorych z Ośrodkiem Rehabilitacyjno - Geriatrycznym.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone. Projetkowanie stron: TENiT Internet