SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ KAZIMIERZOWSKIEJ W RAJCZY

SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ KAZIMIERZOWSKIEJ W RAJCZY

W centrum Rajczy znajduje się znane w całej okolicy Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierzowskiej. Jego historia rozpoczyna się w roku 1669 kiedy król Jan Kazimierz po abdykacji udając się do Francji przebywał jakiś czas w Żywcu. Wtedy to 4 lipca wydał pozwolenie na budowę kościoła w Rajczy na zarębku Jana Butora. Równocześnie król ofiarował do mającego powstać kościoła obraz. Obraz Matki Boskiej Kazimierzowskie o wymiarach 45,5 na 64 cm, olejny, malowany na miedzianej blasze w hebanowych ramach wykazuje duże podobieństwo do Madonny w Bochni oraz Krakowskiej Matki Boskiej pod wieżą kościoła Mariackiego stąd przypuszczenie, że powstał on w pierwszej połowie XVII wieku na terenie Małopolski. Prawdopodobnie król otrzymał go od ojców Paulinów podczas jednych ze swych odwiedzin na Jasnej Górze. Obraz towarzyszył królowi w czasie wypraw wojennych i w krytycznych momentach, a jak pisze Andrzej Komaniecki król miał do niego osobliwe nabożeństwo.
Sanktuarium w Rajczy

W 1674 roku stanął drewniany kościół w Rajczy pod wezwaniem św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza, zbudowany przez majstra ciesielskiego Żyrka z Żabnicy. Kościół swe wezwanie otrzymał od imion świętych patronów dwóch dobrodziejów jego budowy: ks. Kazimierza Gałęskiego i Wawrzyńca Wodzickiego. Kościół zbudowany był w kształcie krzyża łacińskiego, a w wielkim ołtarzu widniał obraz głównego patrona – św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika. W 1693 roku ze składek parafian wystawiono przy kościele w Rajczy dzwonnicę. Kościół posiadał także trzy dzwony wykonane przez miejscowych ludwisarzy. W 1684 roku w ołtarzu bocznym umieszczony został obraz Matki Boskiej Kazimierzowskiej i od samego początku był otoczony wielką czcią przez miejscową ludność.

Rok 1844 był ważną datą w dziejach kościoła gdyż utworzono w Rajczy osobną parafię.

Nowa parafia przez wiele lat rozwijała się pomyślnie niestety zły stan drewnianego kościoła sprawił że w 1884 r. został zamknięty z powodu groźby zawalenia. Budowy nowego kościoła podjął się proboszcz ks. Andrzej Kulig. W latach 1886 – 1890 wzniesiono nowy, murowany, do dziś stojący kościół, według projektu architekta Karola Pietschki. Wykonawcą budowy był Edward Stachurski. Budowla łączy w sobie style romańskie i gotyckie, orientowana z prezbiterium od wschodu. Przez te wszystkie lata obecność obrazu kazimierzowskiego nadawała temu kościołowi znaczenie szczególne i decyzją proboszcza ks. Zbigniewa Guszkiewicza obraz został przeniesiony do ołtarza głównego. W 1997 kościół otrzymał status Sanktuarium Maryjnego i jest odwiedzany przez pielgrzymów z różnych stron kraju, którzy pragną oddać hołd Matce Boskiej Kazimierzowskiej.

UA-71225827-1