O gminie

                   

CHARAKTERYSTYKA 

Gmina Rajcza leżąca na wysokości ok 500m.n.p.m. na terenie parku krajobrazowego obejmuje swoim zasięgiem następujące miejscowości: Rajcza, Rycerka Dolna, Rycerka Górna, Sól, Kiczorę oraz Zwardoń. Położna jest w sródgórskej kotlinie otoczonej prześlicznymi górami Beskidu Żywieckiego należącymi do pasma Wielkiej Raczy tzw. Worek Raczański u zbiegu potoków tworzących na terenie Rajczy rzekę Sołę. Gmina ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne z Żywcem , Bielskiem oraz Katowicami. Liczne szlaki turystyczne umożliwiają poznawanie okolicy, podziwianie wspaniałych widoków rozciągających się ze szczytów górskich i nie tylko. Na terenie gminy znajduje się ok 100 km. ścieżek rowerowych. W sezonie zimowym panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Do dyspozycji narciarzy jest ok 20 wyciągów. W Zwardoniu znajduje się przejście graniczne (drogowe i kolejowe) ze Słowacją oraz przejścia małego ruchy turystycznego w Rycerce Górnej oraz przejścia turystyczne w Zwardoniu i na Wielkiej Raczy. Rajcza, centrum gminy, tutaj znajdują się wszystkie ważne urzędy, poczta, gmina, bank, policja. Na terenie gminy znajduje się ok 2.5 tyś, miejsc noclegowych. 


HISTORIA GMINY

Rajcza, w wykazach folwarku Węgierska Górka figuruje od 1608 roku i liczyła 11 zarębków, czyli miejsc, które powstały przez wyrąbywanie śródleśnych polan,("Dziejopis Żywiecki", Andrzej Komoniecki). Według różnych koncepcji, nazwa Rajcza pochodzi od zjazdów tzw. rajców na górze Wielka Racza . Spotkania te miały na celu rozstrzygnięcie sporu granicznego. Ostatecznie na wierzchołku góry rozlano beczkę wina a kierunki jego spływu wyznaczały granicę między państwami. Na pamiątkę tych spotkań, miejscowość, do której należała góra, nazwano Rajczą. Inna koncepcja mówi, że nazwa pochodzi od słowa raj, raja , oznaczającego błoto, mokradło i związana jest z położeniem wsi u ujścia do Soły licznych spływających z gór potoków. W 1669 r., król polski Jan Kazimierz ofiarował obraz Madonny Częstochowskiej do przyszłego kościoła, na którego budowę wydał pozwolenie. W 1884 r. uruchomiono linię kolejową "Transwersalną" z Nowego Sącza przez Suchą Beskidzką, Żywiec, Rajczę, Zwardoń do Czadcy. Podczas II Wojny Światowej trwały masowe wysiedlenia w ramach "Saybusch Aktion"ATRAKCJE PRZYRODNICZE 


Rezerwat Butorza

Rezerwat Butorza powstał w 1961 roku. Rozciąga się na północnych stokach Rachowca, na wysokości 600 - 800 m, jego powierzchnia wynosi 30,68 ha. Obejmuje 130 - letni drzewostan o wysokiej zasobności i klasie bonitacji. Wiele świerków osiąga 35 m wysokości i około 50 cm pierśnicy. Strome stoki i dno parowu w centrum rezerwatu pokrywa zespół buczyny karpackiej z dorodnymi okazami jaworów. 


Rezerwat "Śróbita" 

Rozciąga się na zachodnim stoku góry Bugaj na wysokości 780 -960 m n.p.m. 


Rezerwat "Dziobaki"

Utworzony nie opodal schroniska POD BANIĄ na przełęczy Przegibek


W rezerwatach tych dominują lasy bukowo - świerkowe i bukowo - jodłowe, charakterystyczne dla regla dolnego, z bogatą roślinnością zieloną i fauną. ATRAKCJE KULTURALNE 


- Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej

- Zespół Pałacowo Parkowy "Pałac Lubomirskich" w Rajczy.

- Kapliczka na Pawlicznem w Kiczorze

- Źródła Solankowe w Soli 

- Zabytkowa dzwonnica w Soli

- Kościół Parafialny w Soli

- Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej na Bendoszce Wielkiej

- Obelisk ku czci Waleriana Burzi "Jefremowa" w Rycerce Dolnej 

- Pomnik kpt. Zbigniewa Plewy w Rycerce Kolonii Na terenie gminy znajduje się ponad 20 wyciągów narciarskich, między innymi na Skalance, Rachowcu czy Bendoszce Wielkiej. Ponadto znajdują się tutaj korty tenisowe, wypożyczalnie quadoów i skuterów śnieżnych. 

      RYCERKA GÓRNA KOLONIA - PRZEŁ. PRZEGIBEK (1 000 m n.p.m.) 
czas przejścia 1.30 / 1 godz.
   
  PRZEŁ. PRZEGIBEK (1 000 m n.p.m.) - RYCERKA DOLNA SŁOWIANKI
czas przejścia 2.15 / 2 godz.
    SÓL PKP - PRZEŁ. PRZEGIBEK (1 000 m n.p.m.)
czas przejścia 3.45 / 3.15 godz.
            PRZEŁ. PRZEGIBEK (1 000 m n.p.m.) - WIELKA RYCERZOWA (1226 m n.p.m.)
czas przejścia 1.15 / 1 godz.
   
  WIELKA RYCERZOWA (1 226 m n.p.m.) - RYCERKA DOLNA PKP
czas przejścia 3.30 / 4.30 godz.
   
  PRZEŁ. PRZEGIBEK (1 000 m n.p.m.) - WIELKA RACZA (1 236 m n.p.m.)
czas przejścia 3 / 3.15 godz.
   
  WIELKA RACZA (1 236 m n.p.m.) - ZWARDOŃ PKP
czas przejścia 4.15 / 4.30 godz.
   
  ZWARDOŃ PKP - Rachowiec (954 m n.p.m.) - SÓL PKP
czas przejścia: 2 / 2.30 godz.
    ZWARDOŃ SCHRONISKO PTTK - OSIEDLE MAŁY RACHOWIEC
czas przejścia: 0.30 / 0.30 godz.
          RYCERKA GÓRNA KOLONIA - WIELKA RACZA (1 236 m n.p.m.)
czas przejścia: 2 / 1.15 godz.
   
  RAJCZA PKP - HALA LIPOWSKA (1 324m n.p.m.)
czas przejścia: 5 / 4 godz.
   
  HALA LIPOWSKA (1 324m n.p.m.) - HALA RYSIANKA (1 322m n.p.m.)
czas przejścia: 0.10 / 0.10 godz.
   
  HALA RYSIANKA (1 322m n.p.m.) - ROMANKA (1 236m n.p.m.)
czas przejścia: 0.45 / 0.30 godz
              RYCERKA GÓRNA KOLONIA - ZWARDOŃ
czas przejścia: 4 / 4.15 godz.
   
  ZWARDOŃ - BARANIA GÓRA (1 220m n.p.m.)
czas przejścia: 5.30 / 4.45
   
  PRZEŁ PRZEGIBEK (1 000m n.p.m.) - PRZEŁĘCZ HALNA POD RYCERZOWĄ
MAŁĄ czas przejścia: 1.45 / 1.15 godz.
   
  RAJCZA PKP - HALA BORACZA (854 m n.p.m.)
czas przejścia: 3.30 / 3 godz.
   
  ZWARDOŃ SCHRONISKO PTTK - PRZEŁĘCZ KONIAKOWSKA
czas przejścia: 2.30 / 2.15 godz.
   
  JANCZYKOWE RYCERKI - SOBLÓWKA
czas przejścia: 2 / 2.15 godz.

 

 

 

CYKLICZNE IMPREZY


STYCZEŃ:

- Narciarski Międzynarodowy - Ogólnopolski Rajd Chłopski Rajcza - Zwardoń - Skalité -Oščadnica

Impreza ta odbywa się na przełomie stycznia i lutego na terenie gminy Rajcza oraz sąsiadującą z nią Gminą Skalité. Obejmuje ona zarówno targi ofert turystycznych, narciarskie biegi, w tym bieg  główny na 20 km. "Beskidy Bez Granic", którego trasa biegnie po polskiej i słowackiej stronie granicy oraz występy artystyczne zespołów z Polski i Słowacji. 


LUTY:

- "Skalanka" Otwarte Mistrzostwa Powiatu Żywieckiego w Narciarstwie Alpejskim

Mistrzostwa te odbywają się na stokach Skalanki w Zwardoniu.


CZERWIEC:

- Sołecki Dzień Dziecka

Dzieci w tym dniu nie będą się nudzić, czeka ich ciekawa zabawa i wiele atrakcji.


LIPIEC:

- Piknik Królewski 

Jest to impreza współorganizowana przez tutejszą parafię. Podczas występów artystycznych zbierane są pieniądze na cele charytatywne. Organizowane są różne loterie fantowe, na scenie występują zespoły artystyczne z regionu. 

- Piknik Pszczelarski 

Jest to impreza na którą przyjeżdżają pszczelarze z całej Polski. Na niej to można zobaczyć i kupić wszelaki sprzęt pszczelarski łącznie z matkami pszczelimi i wyrobami pszczelarskimi. Imprezie towarzyszą występy artystyczne. 


SIERPIEŃ:

- Wawrzyńcowe Jarmarki 

Jest to impreza obejmująca zarówno zawody sportowe (cross rowerowy, turniej piłki plażowej) jak i występy zespołów artystycznych z Polski i z zagranicy. Wieczorem następuje uroczyste zapalenie hudy wawrzyńcowej.

- Dożynki Gminne 

Jest to impreza, na której można skosztować wszelakich produktów i wyrobów regionalnych na stoiskach przygotowanych przez poszczególne sołectwa Gminy Rajcza, a na scenie przy Centrum Kultury w Rajczy prezentują się zespoły z regionu wraz z zaproszonymi gośćmi. 

-Święto Borówki 

Jest to impreza, na której można skosztować wszelakich wyrobów z borówki, dla dzieci przygotowywane są liczne konkursy z nagrodami. Imprezie towarzyszą występy zespołów. 


Na wszystkich letnich imprezach można skosztować swojskie jadło, ciasta i inne wyroby regionalne.

Wszystkie imprezy organizowane są przy Centrum Kultury w Rajczy, a jednym z głównych organizatorów tych imprez jest Centrum Kultury i Sportu w Rajczy

UA-71225827-1