Aktualności

Konferencja w Rycerce Górnej

Konferencja w Rycerce Górnej

 W sobotę 26 września w remizie OSP w Rycerce Górnej, podsumowano budowę progów wodnych realizowanych w ramach projektu „Budowa Infrastruktury Przeciwpowodziowej w Gminach Rajcza i Oščadnica”.

W konferencji brały udział m.in. władze samorządowe gminy Rajcza w wójtem Kazimierzem Fujakiem na czele. W konferencji również uczestniczył Juraj Bielik przedstawiciel słowackiego partnera projektu. Przebieg, charakter oraz szczegóły techniczne inwestycji - zostały zawarte w prezentacjach strony polskiej i słowackiej. Ponadto Kazimierz Fujak przybliżył koncepcję zagospodarowania turystycznego terenów nadbrzeżnych Rycerki Górnej oraz wzniesienia Praszywka. Uczestników spotkania, w tym licznie przybyłych mieszkańców - gościło Sołectwo Rycerka Górna.

Przypomnijmy, że celem inwestycji była poprawa stanu środowiska naturalnego na obszarze pogranicza polsko-słowackiego oraz podniesienie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej sąsiadujących gmin Rajcza i Oščadnica. Ponadto dzięki projektowi obie gminy nawiązały współpracę w zakresie ochrony przeciwpowodziowej  i zadbały o stan infrastruktury technicznej dwóch potoków: Dedovki i Rycerki. W ramach prac wykonano obustronne zabezpieczenie brzegu potoku opaskami z koszy siatkowo-kamiennych oraz opaskami z narzutu kamiennego, dzięki czemu chronione przed podtopieniami będą gospodarstwa domowe oraz drogi biegnące wzdłuż brzegów potoku. Po stronie słowackiej prace dotyczyły potoku Dedovka. Generalnie w obu gminach prace budowlane dotyczyły dennych i poprzecznych zmian konstrukcyjnych, których celem jest zatrzymanie i zwolnienie przepływu wody a także ograniczenie erozji dennej i bocznej potoku.  Ponadto progi mają zapewnić natlenienie wody przy stopniach i zwiększyć różnorodność środowiska wodnego dla organizmów żyjących w potoku. W ramach zadania przewidziano budowę ujęcia wody przeznaczonego do celów przeciw pożarowych oraz dla celów naśnieżania.

Zadanie było współfinasowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.


UA-71225827-1