Rajd Chłopski

NARCIARSKI RAJD CHŁOPSKI - HISTORIA

Rajd po raz pierwszy odbył się w roku 1954. Wtedy organizowali go zapaleńcy z Ludowych Zespołów Sportowych i Kółek Rolniczych z Żywiecczyzny.

Na początku miał charakter typowo ludowego święta, w trakcie którego prezentowano dorobek kulturalny poszczególnych lokalnych społeczności. Uczestnicy imprezy wyruszali na górskie szlaki, by po kilku dniach zjawić się na mecie w Rajczy. Tutaj odbywały się liczne kiermasze i targi. Prezentowano sprzęt rolniczy i występowały zespoły ludowe. Rajd stanowił także okazję do rozgrywania konkurencji czysto sportowych. Rywalizowano przede wszystkim w narciarstwie biegowym rozgrywając mistrzostwa województwa krakowskiego. Rajd przybrał od 1972 roku charakter ogólnopolski, zyskując coraz bardziej prestiżowy charakter. Jego patronem była Rada Główna LZS i redakcja „Gromady Rolnika Polskiego”. W 1972 roku brało w nim udział 850 uczestników z 10 ówczesnych województw.

W 1993 rozegrano piętnastokilometrowy bieg narciarski ze słowackiej przygranicznej miejscowości Skalité do Zwardonia. Tym samym rajd staje się imprezą o charakterze międzynarodowym. Od tego momentu następuje ożywienie kontaktów polsko-słowackich, których ukoronowaniem jest podpisanie w 2002 roku w Rajczy stosownej deklaracji o współpracy. Deklarację oprócz Rajczy podpisały słowackie gminy Skalité i Oščadnica. Dwa lata wcześniej w 2000 roku w Rajczy podpisano protokół o utworzeniu Euroregionu Beskidy.

Uczestnicy rajdu wyruszają na jedną z wybranych przez siebie tras turystycznych. Do tradycji tej imprezy przeszedł już barwny korowód wokół Rajczy. Organizowane są Targi Ofert Turystycznych Małych i Średnich Firm branży turystycznej. Ten punkt programu cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających ze względu na możliwość degustacji tradycyjnych potraw regionalnych.

Rajdowi towarzyszą wystawy i koncerty zespołów regionalnych z Polski i ze Słowacji. Wizytówką imprezy jest międzynarodowy bieg narciarski z Oščadnicy do Zwardonia. Więcej informacji o imprezie i jej następnej edycji - pod numerem telefonu (033) 864-32-30. Już wkrótce na stronie kolejne szczególy tej wyjątkowej imprezy.

 http://www.youtube.com/watch?v=kUIot0ofUqY&feature=youtu.be

UA-71225827-1