Org. pozarządowe

Pesto z pokrzywy i inne pomysły na produkt lokalny

Pesto z pokrzywy i inne pomysły na produkt lokalny

Razem z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich zastanawialiśmy się, co może stać się ciekawym i dochodowym pomysłem na prowadzenie działalności. Tym samym rozpoczynamy kolejny proces, którego celem jest szeroko rozumiany rozwój lokalny.

7 kwietnia 2016 z animatorką Paulina Białek z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z Bielska Białej, spotkaliśmy się z KGW ze Zwardonia i Soli. Było to pierwsze spotkanie tego typu. Celem jest odszukanie zasobów, jakimi dysponują mieszkanki Gminy Rajcza działające przy KGW i następnie wykreowanie takich produktów, czy usług, które będą atrakcyjne rynkowo. Produkty lokalne, stworzone na bazie cech charakterystycznych dla danego miejsca,  podkreślają i budują tożsamość jego mieszkańców.  

Pierwsze spotkanie odbyło się w bardzo miłej i pełnej energii atmosferze. Mogliśmy się lepiej poznać. W malutkiej Sali w Zwardoniu zgromadziło się 15 osób! Od razu dało się odczuć temperament góralek. Dyskusja była żywa i pełna emocji. Panie dzieliły się swoimi pasjami – dominował wątek kulinarny i rękodzielnictwo. Z sentymentem mówiono o prażuchach, czy wykopkach ziemniaków oraz o wydarzeniach istotnych dla mieszkańców - takich jak np. Noc Świętojańska. Ta tradycja wciąż jest żywa, mieszkańcy spotykają się przy wielkim ognisku i wspólnie kultywują obrzędy. Rozmawialiśmy też o dziedzictwie kulturowym. Folklor górali Żywieckich jest wciąż tym -  z czym się identyfikują i utożsamiają mieszkańcy.  Niestety brak odpowiednich środków i osób, mogących uczyć najmłodszych śpiewu i tańca - utrudnia pielęgnowanie tradycji.

Po spotkaniu mamy listę pełną pomysłów, choćby tytułowe pesto z pokrzywy, które jest doskonałym przykładem myślenia o produkcie lokalnym, który łączy w sobie zasoby lokalne i współczesną formę jednocześnie identyfikując rejon. Zaplanowane są już kolejne spotkania z pozostałymi KGW z Gminy.

Działania OWES stwarzają wiele możliwości do tego, żeby inicjatywy mieszkanek i mieszkańców mogły się rozwijać.  Kolejnym krokiem będzie organizacji wizyty studyjnej. Pojedziemy do miejsc, które borykały się z podobnymi problemami, a ich mieszkańcy - aby temu zaradzić - wspólnymi siłami szukali rozwiązań i stworzyli np. wioski tematyczne.

Te i kolejne działania są prowadzone przy współpracy OWES i Gminy Rajczy. Czas działań przewidywany jest na rok. 

Teks i zdjęcia; Szymon Waluś


UA-71225827-1