Aktualności

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Rajcza

 

Projekt: „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Rajcza”  współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna 

 

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Rajcza

Gmina Rajcza przystąpiła do opracowania „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej” w ramach Priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna Działanie 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej. Gmina pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na opracowania Planu, które pokrywa 85% kosztów kwalifikowanych projektu – kwota dofinansowania 46 002,00 zł.

 

Co ma na celu sporządzenie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej?

Głównym zamierzeniem Planu jest przyczynienie się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, tj.

  • redukcji emisji gazów cieplarnianych,
  • zwiększenia udziału energii pochodzącej z źródeł odnawialnych,
  • redukcji zużycia energii finalnej,
  • poprawy jakości powietrza na obszarach, na których odnotowano przekroczenia jakości poziomów dopuszczalnych stężeń w powietrzu.

 

Po co gminie Plan Gospodarki Niskoemisyjnej?

Z zapisów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynika, że gminy które opracowały PGN, mogą brać udział w programach, których celem jest pozyskanie dofinansowania na działania takie jak:

  • termomodernizacje budynków
  • wdrażanie projektów z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii, w tym program Prosument polegający na montażu paneli fotowoltaicznych i wytwarzaniu energii elektrycznej na własne potrzeby.

 

Skąd biorą się proponowane w Planie działania?

Na potrzeby planu zostaje stworzona baza inwentaryzacji CO2, gazów i pyłów na terenie gminy. Obejmuje ona inwentaryzację emisji z budynków użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych, emisję pochodzącą z transportu oraz przemysł i usługi.

Na podstawie analizy zebranych danych zostają zaproponowane działania krótko-, średnio-i długookresowe, które mają się przyczynić do poprawy jakości powietrza. 

 

UA-71225827-1