TREŚĆ ZAPYTAŃ NR 3 ZMIANY W SIWZ : Przebudowa drogi gminnej "Na Stańcówkę" w Zwardońiu
Rajcza, dnia 26.10.2016 r.
ZP.271.1.NIEOGR.4.2016
DO WIADOMOŚCI WSZYSCY !
Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. Przebudowa drogi gminnej nr 642 192 S „Na Stańcówkę„ w Zwardoniu w km 1+140 – 2+370.
Na podstawie treści art. 38 ust. 2, w związku z art. 38 ust. 1 ustawy dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 2164 z późn. zm. ) Zamawiający udziela wyjaśnień na złożone zapytanie nr 3 dotyczące treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ):
Treść złożonych zapytań:
Pytanie nr 1:Dotyczy: par. 13 ust.1 wzoru umowy: Wnosimy o zmianę z „opóźnienia” na zwłokę.
Wykonawca nie może odpowiadać za opóźnienia w dotrzymaniu terminów umownych zależne np. od Zamawiającego.Na poparcie niniejszego stanowiska można wskazać wyrok SN z dnia 17.06.2003 r. III CKN 122/01:” Kara umowna ma na celu naprawienie szkody poniesionej przez wierzyciela na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. W art. 483 § 1 k.c. wyraźnie mowa jest o naprawie szkody, które następuje przez zapłatę kary umownej, a w art. 484 § 1 k.c. ustawodawca wskazuje, że kara umowna należy się bez względu na wysokość poniesionej szkody. Ustawowe określenie „bez względu na wysokość poniesionej szkody” nie może być utożsamiane z określeniem „niezależnie od poniesienia szkody”. Ponadto zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 2013 roku, sygnatura akt II CSK 331/2012 za opóźnienia, które są wynikiem złych warunków atmosferycznych w trakcie realizacji kontraktów na roboty budowlane nie powinna być naliczona kara umowna za ten okres. Z sentencji tego wyroku wynika, że zła pogoda wyłącza odpowiedzialność wykonawcy, skoro nie ma on z tego powodu możliwości ukończenia robót w terminie.
Odpowiedź Zamawiającego:
Wyrażamy zgodę na zmianę słowa w § 13 ust. 1 projektu umowy tj. „opóźnienia” na zwłokę.
Pytanie nr 2 :Dotyczy : par. 3 ust. 1 wzoru umowy: W związku z treścią § 3 ust. 1 wnosimy o jasne wskazanie charakteru wynagrodzenia – czy jest kosztorysowe czy ryczałtowe w rozumieniu przepisów k.c.
W przypadku, gdy wynagrodzenie ma mieć charakter kosztorysowy wnosimy o usunięcie ust. 2 – jako niezgodnego z przepisami k.c.
Odpowiedź Zamawiającego: Wynagrodzenie ma charakter kosztorysowy.
Zamawiający w § 3 projektu umowy zmienia treść ust. 1 i 2 projektu umowy tj.:
-
„…Wartość robót będzie rozliczona kosztorysem powykonawczym (zgodnie z ofertą złożoną w dniu...............) wg cen jednostkowych oferty przetargowej jednak nie większym niż kwota kosztorysu ofertowego Wykonawcy.
-
Wynagrodzenie, rozliczone wg zasad określonych w ust. 1, za cały okres trwania umowy nie może przekroczyć kwot:
netto: ………………… PLN (słownie: …………………………….),
brutto: …………… PLN (słownie: ……………………………….),
w tym: 23% podatek VAT tj. ………….. PLN (słownie: ………………………….). ….”
na nową treść:
„…..1.Wartość robót będzie rozliczona kosztorysem powykonawczym (zgodnie z ofertą złożoną
w dniu...............) wg ceny oferty przetargowej.
2.Wynagrodzenie, rozliczone wg zasad określonych w ust. 1, za cały okres trwania umowy nie może przekroczyć kwoty brutto: …………… PLN. ….”.
Na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy Pzp zamawiający zmienia treść SIWZ (Specyfikacja) w poniższym zakresie:
W wyniku udzielonych odpowiedzi do powyższych zapytań nr 3 zmienia się treść projektów umów „zal nr 5 Projekt umowy” do SIWZ dla każdego postępowania przetargowego tj. nr 3 droga Klimasi w Soli, nr 4 i 5 tj.: Stańcówka i zbiornik przeciwpożarowy w Zwardoniu.
Zmiany dotyczące zarówno § 13 ust. 1 (pierwsze zdanie) projektu umowy oraz § 3 ust. 1 i 2 zostaną wprowadzone do tych projektów umów i zamieszczone na stronie internetowej urzędu jako „Nowy zal nr 5 Projekt umowy” – Przetargi www.rajcza.com.pl.
W pozostałym zakresie treść Specyfikacji nie ulega zmianie.
Wójt Gminy Rajcza
Kazimierz Fujak