Świetlice środowiskowe

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA W RAJCZY

 

Gminna Świetlica Środowiskowa w Rajczy została uroczyście otwarta w czasie Dożynek Gminnych w dniu 03.09.2000 r. Wstęgę przeciął Jerzy Widzyk, sprawujący funkcję ministra w rządzie Jerzego Buzka. Wtedy też został zorganizowany Turniej Szachowy i kilka konkursów dla dzieci i młodzieży. Krótko po otwarciu została nawiązana współpraca ze Szkołą Podstawową i Gimnazjum w Rajczy. Efektem kontaktów świetlicy z tymi placówkami oświatowymi, było utworzenie Gminnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego, kierowanego przez Krystynę Waligórę. W świetlicy odbywały się również „ Biesiady Turystyczne”, konkursy na najciekawsze zdjęcie wakacyjne, konkursy piosenki turystycznej, „Choinki dla leśnych przyjaciół” (wspólne dokarmianie leśnych zwierząt w okresie zimowym). Dzieci i młodzież miała możliwość uczestniczenia w wycieczkach górskich. W świetlicy utworzony został Gminny Klub Plastyków, który prowadziła Lidia Kosowska. Bardzo dobrze układała się współpraca z harcerzami pod kierownictwem Urszuli Kopeć. Organizowane były wspólne zabawy i dyskoteki andrzejkowe. Przy współpracy ze Szkołą Podstawową i Gimnazjum – świetlica była rajczańskim sztabem IX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. W Świetlicy powstała i działała przez wiele lat męska sekcja tańca nowoczesnego Break Dance. Od początku działalności, każdego roku w grudniu, organizowane były tutaj Mikołajki. Systematycznie rozgrywane były także Turnieje Szachowe. W sali świetlicy regularnie odbywają się wystawy i wernisaże organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury.

Świetlica prowadzi także akcje informowania dzieci i młodzieży o zagrożeniach wynikających z uzależnień alkoholowych, nikotynowych oraz związanych z narkomanią i działalnością sekt. Tym tematom poświęcane były coroczne spotkania z psychologiem E. Stępniem a także z W. Węglarzem. W Świetlicy prężnie działał Ośrodek Szkolenia Kierowców, który również sponsorował liczne wydarzenia.

W dniu 01.02.2002 r. dzięki sponsorom z Rajczy reprezentowanych między innymi przez Janusza Paździorko, podłączony został do Świetlicy internet. Radość dzieci i młodzieży była wielka. Bardzo dobrze również układa się współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rajczy.

Od 2002 r. dużym zainteresowaniem cieszą się rozgrywki w tenisie stołowym. Młodzież systematycznie ćwiczy i wyjeżdża na turnieje powiatowe. Treningi odbywają się w soboty (jeden raz w miesiącu) w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Rajczy. Od 2007 r. w Świetlicy utworzone zostało Gminne Centrum Informacji, a w 2011 r. z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury została utworzona Informacja Turystyczna.

Świetlica mieści się w budynku Centrum Kultury w Rajczy

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek 15.00 – 21.00
sobota 14.00-21.00
Tel. 33 864 31 50

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA W RAJCZY DOLNEJ

 

Świetlica Środowiskowa w Rajczy została założona w 2003 roku z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Rajczy Dolnej oraz Zbigniewa Kopeć Sołtysa Rajczy. Znajduje się w pomieszczeniach budynku Szkoły Podstawowej w Rajczy Dolnej.

Opiekunem Świetlicy jest Anna Wiewiórka. Jest to miejsce, gdzie licznie zgromadzona młodzież i dzieci z Rajczy Dolnej i okolic spędzają wolny czas. Wyposażona jest w 6 komputerów z dostępem do Internetu, stół do tenisa stołowego, piłkarzyki i gry planszowe. Oprócz tego w Świetlicy, co roku, organizowane są Jasełka, spotkania ze Św. Mikołajem, warsztaty robienia palm wielkanocnych oraz inne spotkania. Świetlica finansowana jest przez Urząd Gminy w Rajczy .

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – sobota 16.00 – 20.00

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA W SOLI – KICZORZE

 

Świetlica Środowiskowa w miejscowości Sól Kiczora funkcjonuje od 1 sierpnia 2008 roku i znajduje się w budynku położonym naprzeciwko Szkoły Podstawowej. Prowadzona jest przez Arletę Włoch. Świetlica wyposażona jest w stół do tenisa stołowego, atlas i rowerek sportowy, piłkarzyki, komputer z dostępem do internetu, telewizor plazmowy, konsolę play station i wiele gier planszowych.

Pomimo niewielkiego pomieszczenia prowadzone są zajęcia sportowe w tenisa stołowego i piłkarzyki, odbywają się konkursy plastyczne połączone z wystawą prac, imprezy okolicznościowe np. Andrzejki, Dzień Wiosny, a dla młodszych dzieci organizowane są zabawy z grami planszowymi. W okresie wakacyjnym rozgrywane są często mecze w piłkę siatkową i koszykówkę na sąsiadującym ze świetlicą boisku. Świetlica Środowiskowa jest również miejscem, gdzie odbywają się zebrania wiejskie i Rady Sołeckiej Sołectwa Sól – Kiczora, a dla wielu dzieci jest to miejsce, gdzie mają jedyny dostęp do internetu.       

Godziny otwarcia:

wtorek - niedzieli 16.00 – 20.00

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA W RYCERCE GÓRNEJ

Świetlica znajduje się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

Godziny otwarcia:

wtorek - niedziela 16.00 – 20.00

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA W RYCERCE DOLNEJ

 

Świetlica znajduje się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela 16.00 – 20.00

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA W SOLI

 

Świetlica znajduje się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela 16.00 – 20.00

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA W ZWARDONIU

 

Świetlica znajduje się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela 16.30 - 20.30

Tel. 33 864 60 27

UA-71225827-1