Sołectwo Rajcza

Rajcza - centrum administracyjne Gminy Rajcza oraz ośrodek sołecki. Miejscowość położona w urokliwej kotlinie, otoczonej górami – od południa Hutyrów (744 m), od zachodu masywami Małej Zabawy (798 m) i Zabawy (823 m), od północnego wschodu największą – Suchą Górą (1040 m) i od wschodu Complem (666 m) oraz Wilczym Groniem (668 m). Na terenie miejscowości znajduje się poczta, ośrodek zdrowia, bank, apteki, dworzec kolejowy, bankomat, tor rowerowy, siłownie zewnętrzne, ścianka wspinaczkowa, obiekty boulderingowe, kort tenisowy, boisko „Orlik” Zimą na stokach Compla czynny oświetlony wyciąg narciarski. Bogata oferta noclegowa oraz gastronomiczna. Istnieją dogodne połączenia komunikacyjne ze wszystkimi miejscowościami gminy Rajcza i gminy Ujsoły oraz z Żywcem, Bielskiem i Katowicami. Z Rajczy wychodzą dwa szlaki turystyczne.

W centrum Rajczy znajduje się zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca, który został zbudowany w latach 1886–1890. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się Matka Boska Kazimierzowska otoczona motywami suchego akanu, wotami oraz złotem.

Historia kościoła oraz cudownego obrazu w Rajczy, zaczyna się w roku 1669 kiedy to król Jan Kazimierz, po abdykacji, udając się do Francji odwiedził Żywiec. Przebywając w nim wydał 4 lipca pozwolenie na budowę kościoła w Rajczy a także ofiarował na rzecz przyszłej świątyni, stanowiący jego własność, malowany na miedzianej blasze obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Ładnie prezentuje się także zabytkowy pałac Habsburgów. Pałac został wybudowany w 1813 roku. Po 1853 roku Rajcza i pałac przechodziły z rąk do rąk kolejnych właścicieli. Obecnie znajduje się tutaj Zakład Leczniczo – Opiekuńczy dla ludzi starych, wymagających opieki całodobowej.

Za najlepsze lata pałacu uważa się okres od 1894 do 1914, kiedy to pałac i Rajcza były własnością Władysława Lubomirskiego, który przebudował pałac i nadał mu obecny kształt.

 

UA-71225827-1