Zwardoń

to miejscowość rozłożona malowniczo pomiędzy trzema przełęczami - Przysłop, Zwardońską i Graniczne. Jako typowa miejscowość górska posiada wiele osiedli rozsianych na górskich zboczach - Sołowy Wierch, Kobyłkula, Pydychów Groń, Rachowiec, Skalanka, Beskid Graniczny. Ogólna powierzchnia wynosi 13,88 km2. Zwardoń liczy 910 mieszkańców. Centrum miejscowości położone jest na wysokości 690 m n.p.m.

Zwardoń
urzeka swym pięknem. Rachowiec, Kikula, Sołowy Wierch, Skalanka czy "Aleja Zakochanych" (grzbiet pomiędzy Skalanką a Rachowcem) zapadają na długo w pamięci turystów.

Panorama Zwardonia. Arch. GOK Rajcza

W Zwardoniu wypływają źródła Soły, tzw. Czarnej Soły, są to potoki: Roztoka (spod Stołowego Wierchu), Płaszczyzna (spod Rachowca) i Słanica (spod Granicznego).

Pierwsze wzmianki o Zwardoniu i o rodzinie noszącej to nazwisko pochodzą z 1698 r. Jednak jeszcze z początkiem XX wieku Zwardoń przynależał do wsi Sól, i była to niewielka osada z kilkoma chatami, przez którą prowadził rzadko uczęszczany gościniec węgierski do Żyliny. Już wtedy w Zwardoniu istniał zajazd zaprojektowany przez znanego architekta i budowniczego Karola Pietschkę.

Zwardoń. Arch. GOK Rajcza

Dzięki unikatowemu klimatowi w latach 1925 – 1939 Zwardoń zyskał ogromną sławę jako miejscowość letniskowa oraz ośrodek sportów zimowych. W licznych pensjonatach, willach i domach letniskowych odpoczywały rzesze turystów.

Obecnie Zwardoń to miejscowość gdzie jest największa liczba wyciągów i szlaków turystycznych naszej gminy.

UA-71225827-1