Najmłodsza i najmniejsza miejscowość gminy Rajcza. Liczy 454 mieszkańców (stan na 31.12.2009 ) oraz 2,86 km2 powierzchni. Rozciąga się spod masywu Rachowca do Kiczory i masywu Małej Zabawy, nad rzeką Czerną. Obejmuje ona zarówno tereny położone w dolinie rzecznej Czernej, jak i część Przełęczy Kotelnica wzdłuż drogi gminnej Nieledwia - Kiczora do Karchówki. Górę Kiczorę od masywu Małej Zabawy rozdziela Przełęcz Kotelnica.
Kiczora graniczy z Nieledwią i Lalikami (gmina Milówka) oraz ze Zwardoniem, Solą i Rycerką Dolną (gmina Rajcza).
Miejscowość charakteryzuje się dużą ilością osiedli: Szpaki, Pobaska, Czerna, Chromiczaki, Madejka, Urbanki, Karchówka, Kiczora, Długosy. Od strony masywu Rachowca znajduje się powstały w 1961 r. Rezerwat Butorza. Cisza, spokój, wspaniałe lasy okalające okolicę to ogromne walory Kiczory. Ogromnym atutem Kiczory jest położenie w bliskości ośrodka sportów zimowych którym jest Zwardoń.
Panorama z Kiczory. Arch GOK Rajcza
Nazwa wsi Kiczora wiąże się z sąsiedztwem pobliskiej góry noszącej również nazwę Kiczora (712 m n.p.m.). Kiczorą określano pierwotnie wyłącznie górę. Dopiero później u jej podnóża zaczęła rozwijać się osada, która następnie przyjęła taką samą nazwę. Nazwa Kiczora odnosi się do góry i oznacza ona po prostu "większą zalesioną kopulastą górę". Nazwa ta występuje w całych północnych Karpatach, a na terenie Słowacji, Moraw i Ukrainy brzmi m.in. Kiczera, Kiczer, Kyczera, Kiczara, Kiczura, Keczora, Keczera bądź też Koczera. Obecnie panuje przekonanie, że jest to nazwa słowiańska, która swymi korzeniami sięga do jeszcze starszego języka praindoeuropejskiego.