Rycerka Górna

rozciąga się na powierzchni 52,44 km2 i liczy 1 542 mieszkańców, nad rzekami Rycerka i Rycerki.

Początkowo Rycerkę Górną zwano Radeczką. Zasiedlona została końcem XVII wieku, a jej historia wiąże się z historią Rycerki Dolnej. W latach czterdziestych XIX wieku Karol Ludwik Habsburg założył tu niewielką hutę szkła. W 1873 roku powstała najdalej w górę doliny położona osada – Kolonia. Założyli ją osadnicy z austriackiej Sturii sprowadzeni przez Albrechta Habsburga do prac leśnych. W okresie międzywojennym Rycerka Górna stała się wsią letniskową. Ożywienie ruchu turystycznego nastąpiło w związku z otwarciem schroniska na Wielkiej Raczy, do którego najkrótsze dojście prowadzi właśnie z Rycerki Górnej Kolonii.

Rycerka Górna. Arch. GOK Rajcza

 

Miejscowość ta została ciężko doświadczona w czasie II wojny światowej. W 1944 roku w rejonie Rycerki działała partyzancka grupa „Awangarda” pod dowództwem kapitana Jefremowa. W odwet za akcje partyzanckie Niemcy 7 kwietnia 1945 roku spacyfikowali osiedle Czanieckich. Zginęło 10 mieszkańców wsi, a także kapitan Jefremow. W miejscu jego śmierci, przy drodze postawiono po wojnie pomnik.

Jest to miejscowość turystyczno - wypoczynkowa, położona na wysokości 600 - 650 m n.p.m., w południowo - zachodniej części Beskidu Żywieckiego, w masywie Wielkiej Raczy. 
W swoim położeniu przyjmuje najpierw kierunek południowo - zachodni, a potem południowy, położona jest pomiędzy zboczami grzbietu Praszywki i Bendoszki a stokami opadającymi od grzbietu granicznego na północ od Wielkiej Raczy oraz ramieniem Oźnej.

Rycerka Górna. Arch. GOK Rajcza

Graniczy z miejscowościami - Sól, Rycerka Dolna i Soblówka, a ze słowackiej strony z miejscowościami - Oščadnica, Klubina, Stará Bystrica i Nová Bystrica.
Najwyższą część stanowi Rycerka Górna Kolonia położona u zbiegu źródłowych potoków Rycerki - Raczy i Ciapkowa dopływowe Soły. Jako typowa miejscowość górska Rycerka Górna posiada wiele osiedli również rozsianych na górskich zboczach.

Przez Rycerkę Górną przebiega kilka szlaków turystycznych.

 

UA-71225827-1